Haridus:

34. 8 klassiline kool 1-5 klass

Keila I Keskkool 6-9 klass

Tallinna I Kutsekeskkool 10-12 klass

EMA Kõrgem Lavakunstikool BA

Auhinnad

2001 Eesti Raadio näitlejapreemia parima kuuldmängurolli eest (Jörgen Linnud, Karl Raismik Noored hinged, Ekke Domini Cane)

2003 Suur Ants, Eesti Draamateatri kolleegipreemia meespeaosatäitjale (Osvald Alving Kummitused)

2011 Kaval-Ants, Eesti Draamateatri kolleegipreemia hea teatripropaganda eest saates „Tantsud tähtedega“

2014 Oskar Lutsu huumoripreemia

Jani elulugu

Lapsepõlv

Jan Uuspõld on sündinud 14. detsembril 1973. aastal Tallinnas. Jan on üleskasvanud Nõmmel, olles nii isa kui ema poolt neljandat põlve nõmmekas. Käinud Mai tänava lasteaias suundus Jan 34. Kooli, kus ta lõpetas esimesed viis klassi. 1986. aastal kolis Jan perega Keilasse, millega kaasnes ka kooli vahetus. Jan õppis edasi Keila 1. Keskkoolis, kus ta lõpetas põhikooli. Seda, et laulev näitleja Jan olnuks pisikesest saati kõva laulumees, ei saa ajaloo huvides kuidagi väita. Lasteaiapoisina ei teinud ta ühtegi sooloesinemist, samuti mitte algklassides. Keilas pandi Jan muusikakallakuga klassi, kus selgus, et tegu on andeka lauljaga. Nii maandus ta kibekiiresti kooli lastekoori baritoniks, tuiskas mööda laulupidusid ning sel alal tuli ka tema elu esimene tähetund.

 

Esimene suur läbilöök oli muusikaeksam, mis toimus koolis esimese poolaasta lõpus. Jan laulis Händelit – «Hõisake, lapsed…». Kiideti, et väga puhas esitus. Mõistagi sai ta siis ümmarguse viie ja hirmsa tahtmise muusikaga tegelda.

Teismeiga ja bändid

Teismelisena õppis Rollingute ja J.M.K.E. fänn Jan vanemate koolivendade abiga ära kitarri tinistamise. Koolikaaslaste bändiproovides kaasas käinud Jan harjutas hoolega laulmist ja kitarrimängu. Esimese kitarri jaoks küsis Jan raha ema käest. Kõige odavam saadaval olev kitarr maksis 15 rubla, aga Jan ostis veidi kallima, 30 rublase Vene kitarri. Tšehhi elektrikitarrid, millega hakati bändi tegema, kuulusid koolile ja olid varem olnud kasutusel Peeter Volkonski ansamblis.

 

Vanemate poiste punkbänd kandis verisevõitu nime Dracula. Et Jani seltskond oli justkui järelkasvubänd, sai sellele nimeks pisut leebem Trakulla ehk väike Dracula. Peagi muutusid poisid vihasemateks tegijateks ning asusid oma lugude tarvis luulet otsima ajakirjast „Noorus“.

 

Siit sai alguse uus projekt nimega Teine Elu, mille koosseis jäi samaks, kuid vahetusid rollid. Kuna tegu oli punkbändiga, ehtis Jani pead tol ajal uhke juuksehari. Punki jagus kuni järgmise bändini, millele laenati nimi šampoonipudelilt: Wash&Go.

 

Mõjutama hakkasid jazz ja bluus. Wash&Go-ga käidi isegi Leningradis enda tarbeks lugusi linti mängimas. Ühel hetkel koondus kokku seltskond Keila muusikuid, kellel oli ühine huvi proovida mängida käredat Texase blues’i ja sellest soovist sündis ansambel Luxury Filters, mis saavutas üleriigilise edu tänu muusikasaatele “Seitse vaprat”. ETV eetris mängiti kuulsaks bändi tuntuim lugu “Tramm nr 66”, mille sõnade autor on Jan. Ansambel Luxury Filters esines peale 19. aastast pausi taas 2013. aastal festivalil Augustibluus.

Rokkimise kõrvalt koorilauluga tegelnud noormehest siiski muusikut ei saanud. Jan vajas avaramat eneseväljendusvõimalust, milleks sobis teater. Etenduse “Lendas üle käopesa” lõpus Tõnu Kargi poolt saali löödud palli eest ladus Jan selle kinni püüdnud poisile kogu oma taskuraha välja, et pall endale saada. Tol ajal üsna uje Jan ei osanud aimata, et kunagi saab temast Kargi kolleeg Eesti Draamateatris.

 

Peale põhikooli 1989. aastal suundus Jan Tallinna I Kutsekeskkooli, kus ta omandas keskhariduse ja offsett-trükkali eriala.

 

Jan on oma elus kõike pühendumusega teinud. Enne armeeteenistust jõudis Jan töötada veel trükkali, pottide-pannide müüjana ja Karjakülas rebasetalitajana. Sõjaväes tuli vara tõusta ja kõvasti trenni teha. Jani arvates on armeeteenistus igati kiiduväärt asi. Ta oleks üleajateenijaks jäänud, kuid lavaka sisseastumiskatsed olid juba edukalt läbitud.

Lavakas ja teater

Jan Uuspõld astus aastal 1994 EMA Kõrgema Lavakunstikooli, mille ta lõpetas 1998. aastal XVIII lennuga. Nüüdseks Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiaks nimetatud lavakunstikool asub Tallinnas Toompeal. Jani kursuse juhendaja oli Priit Pedajas, kes teda ka peale kooli lõpetamist Eesti Draamateatrisse tööle võttis. Jan sai üsna kiiresti palju erinevaid rolle ja õige pea oli ta Draamateatri üks enim hõivatud näitlejatest. 2005. aasta viis Jani Tartusse teater Vanemuine, kus ta veetis kaks hooaega. Jan kutsuti Eesti Draamateatrisse tagasi aastal 2007.

 

2009. aastal loodi koos partneri Karl Kermesega Monoteater. See oli Jani esimene suurem ettevõtmine erateatri maastikul. Teater tuli uuesti lavale menutükiga “Ürgmees”. Sellele tulid ka mõttelised järjed “Isa” ja “Vanaisaga”. Sealt liiguti edasi ja hakati Eesti algupärandit esitama. Monoteater lõpetas oma tegevuse aastal 2014.

 

2013. aastal otsustas Jan võtta väikese puhkuse repertuaariteatrist, lahkudes omal soovil armsaks saanud koduteatrist Eesti Draamateater ja pühendus enda teatri- ja produktsiooniettevõttele Prem Productions.

Kino ja telekarjäär

Esimese telerolli tegi Jan huumorisarjas Wremja olles lavakunstikooli esimesel kursusel. Sarja kutsus osalema teda Dan Põldroos ja Ivar Vigla. Sellest sündis ka pikaajaline koostöö Dan Põldroosiga. Suuremat tuntust koguski Jan just tänu Wremjas kehastatud legendaarsele rollile Zorro. Wremja osasid tehti kuni 2000. aastani.

 

Aastal 2000 osales Jan edukalt YLE2 produtsentide poolt korraldatud castingul, et saada peaosa Soome seriaalis “Siperian Nero”. Hea soome keele oskuse omandas Jan just tänu aasta aega Tamperes kestnud seriaalivõtetele.

 

Peale Draamateatriga töösuhte lõppemist tundis Jan, et tal puudub oma koht. See pani Janis kasvama mõtte roadmoviest, kus tal on eesmärk leida oma koht. Jan pöördus oma ideega Rain Tolki ja Andres Maimiku juurde, keda idee sütitas. Ja nii esilinastus 2007. aastal ”Jan Uuspõld läheb Tartusse”, mis lõi publikurekordi ja oli vaadatuim film sel ajal. See film kandis näitleja Jan Uuspõllu ikoonina rahva teadvusesse.

 

Aastal 2011 veenis Kanal 2 Jani osalema heategevuslikus saates “Tantsud tähtedega”. Jan oli suurte eelarvamustega võistlustantsu suhtes ja läks enda meelest saadet kaotama. Peale esimesi trenne koos treeneri Aleksandra Žeregeljaga oli tema eelarvamused kummutatud ja Janis tärkas kirg tantsu vastu. Endalegi märkamatult võideti “Tantsud tähtedega” 2011. aasta hooaeg.

 

Eesti rahva üks vaadatumaid saateid alates aastast 2013 on olnud “Su nägu kõlab tuttavalt”, milles Jan osales 2014. aastal. Saate formaat näeb ette tuntud muusikute parodeerimist. Jani kõneainet tekitavamad ümberkehastumised olid Justin Bieber, Vesa-Matti Loiri, Vladimir Võssotski, BB King ja Fred Astaire.

 

Nädalaseriaal “Takso”, mille peaosaliseks on taksojuht Urmas Kuldnokk, alustas aastal 2015. Peaosalise kehastajaks valiti Jan juba enne seriaali osade täielikku valmimist. “Takso” on kaheteist osaline kodumaine teleseriaal Kanal 2 eetris teisipäeva õhtuti.

 

Filmi “Luuraja ja luuletaja” autor Toomas Hussar kirjutas filmi luuraja karakteri mõeldes Jan Uuspõllule, kellega tal oli ka nõusolek filmis osalemiseks. 2015. aasta sügisel filmitud “Luuraja ja luuletaja” esilinastub septembris 2016.

Eraelu

Jan on oma vanemate, Heidi ja Ingar Uuspõllu, esimene laps. Jani ema on raamatupidaja ja isa oli kaugsõidu juht. Peres kasvasid peale Jani ka tema nooremad vennad Andrus ja Jaanus Uuspõld.

 

Jan on aastast 2013 abielus Gerli Tiganikuga. Alates aastast 2010 elab ta taas Tallinnas Nõmmel.