Jutlus

  |   Jan'i blogi   |   No comment

Seoses oma praeguse tööga otsin Soomest eeskujusid. Üks nendest on kindlasti Heikki Kinnunen – suur näitleja ja väga hea koomik. Mulle väga meeldib tema skets “Saarna” (“Jutlus”). Väga täpselt ja hästi tabatud kirikuõpetaja karakter. See tekst, mida ta esitab on klassikaline mõistukõne, mis tabab naelapead igal ajastul. Tegin omaltpoolt koduse tõlke neile, kes soome keelt ei valda. Head nädalavahetust!

 

*

Tänases jutluses pöörame pilgud sinna kus tehakse otsuseid. Olgu see tagasihoidlik lugu meile siis teejuhiks ja õpetuseks.

 

Kui inimese keha loodi, siis kõik kehaosad tahtsid saada juhiks. Aju ütles, et kuna mina mõtlen, siis peaksin mina juhiks saama. Jalad ütlesid, et kuna meie viime inimest sinna kuhu ta tahab minna, peaksime meie juhiks saama. Silmad ütlesid, et kuna meie näeme ja hoiatame inimest kõikide ohtude eest, peaksime hoopis meie saama juhiks. Sama rääkisid ka kõik teised kehaosad – kõik tahtsid saada juhiks. Lõpuks pani isegi prrrrrrseauk ette, et tehtagu temast juht! Kõik teised kehaosad hakkasid naerma – nii loll mõte. Prrrseauk juhiks!? Noh, prrrseauk muutus pahuraks, haavus, läks umbe ja lakkas toimimast. Selle tagajärjel jäi aju palavikku, silmad hakkasid kuivama, jalad muutusid vedelaks, käed lõdvaks, süda ja kopsud hakkasid üles ütlema. Lõpuks kõik kehaosad palusid aju, et tehtagu siiski prrrseaugust juht. Ja nii sündiski! Kõik kehaosad jätkasid oma tegevust ning prrrseauk sai nüüd juhti mängida ja paska toota.

 

Mis me sellest loost siis õpime?

Selleks, et saada juhiks ei pea olema geenius, vaid piisab sellest kui olla tavaline, lihtlabane prrrseauk.

 

 

Read More

Indias tehakse päris monkey businessi

  |   Jan'i blogi   |   No comment

Olen mõelnud, et mis asi on õigupoolest monkey business?

 

Kuigi sõna business tähendab äri siis monkey businessi puhul pole äriga tegemist. Seda väljendit kasutatakse tobeda, nõmeda, häiriva käitumise kohta.

 

Äri peaks olema kasu toov tegevus ning heast äritegevusest peaks olema kasu ka ühiskonnale, mitte ainult ärimehele. Kui asjale nii vaadata siis ilmselt Viru ärikad ajasid monkey businessi. Nätsu, kilekottide, narkootikumide ja igasuguse muu jama inimestele pähemäärimine on monkey business. Palju kohtab ka ametnikke, kes on viisakalt riides, prillid ees ja puha, et targem välja näha, klõbistavad arvuti taga ja esitavad aruandeid. Hiljem selgub, et nad klõbistasid arvutisse suvalisi numbreid ja sõnu. Kasutugur seega null. Meenutab tõesti pigem ahvi kui mõtlevat inimest. Nüüd aga räägin sellest, kus ma olen näinud tõelist monkey businessi sõna otseses tähenduses.

 

Indias elab väiksemates linnades palju reesus makaake. Nad elavad perekonniti – isa, ema ja lapsed. Perekondadest moodustub kogukond, kes kaitseb oma territooriumi teiste kogukondade sissetungi eest. Nõnda kaitstakse enda äripiirkonda. Kuidas siis näeb välja ahvide äri Indias?

 

monkey business

 

Kõnnin turutänavl prillid ees. Nüüd on enam kui kindel, et tuleb ahv ja napsab need mu ninalt väga osava liigutsega. Tundub lihtsalt ahvilik huligaansus, aga tegelikult on see eesmärgistatud tegevus. Nimelt ta paneb mind oma prillide pärast tegutsema vastavalt enda tahtmisele. Juhthoob on nüüd ahvi käes. Ja seni kuni ma neid temalt tagasi pole saanud, teen ma kõik, mis ta tahab. Eelkõige tahab ahv muidugi süüa, puuvilja või küpsist. Tuleb kiiresti osta kolm banaani. Ahv istub katuseräästal ja on tunnustava pilguga mu tegevust jälginud. Mina viskan talle nüüd banaani ja ta püüab selle ühe käega kinni kuna teises käes on tal minu prillid. Prille veel tagasi ei anna. Nüüd on selge, mille pärast oli vaja osta kolm banaani, sest ahvil on veel 2 vaba jäset millega midagi püüda. Üks jalg jääb tasakaalu hoidmiseks. Nii ta seal siis istub ja annab mõista, et mis passid ja hakka loopima. Viskan järgmise banaani – selle püüab ta kinni jalaga, kolmanda banaaniga alles vabastab prillid. Äri missugune. Ahv loob mulle võimaluse prillid tagasi saada, sellega, et võtab need minult ära. Ja kui ma õigesti tegutsen siis saangi prillid tagasi. Ega see ahvi poolt ilus tegu pole. Ühsikondlikku kasu nad ei too aga vähemalt saavad leiva lauale.

 

Miks osad inimesed tahavad siin võimalusterohkes maailmas ahviäri ajada, pole päris selge. Noh, on nagu on, ega mina ei saa teistele tegevusalasid valida. Igaüks teeb seda, mis talle jõukohane ja peaasi, et hästi teeb.

 
hanuman

 

 

Read More

Esimene postitus!

  |   Jan'i blogi   |   1 Comment

Tere armsad kodulehe külastajad! Tervitan teid oma uue kodulehe avanemise puhul ja soovin teile palju õnne!

 

Minule tehti siia leheküljele selline tore rubriik nagu blogi. Avasin selle ja selgus et see on tühi. Tuli välja, et pean hakkama seda siin ise täitma, sest inimesed tahtvat teada, mida mõtlen ja teen. Kui see tõesti tõele vastab, eks ma siis püüan endast parima anda.  Proovin siia aegajalt midagi kirjutatada ja postitada. Ma pole kunagi varem blogi pidanud nii, et vaatame mis välja kukub.

 

Olen ise hetkel Indias ja õpin soomekeelse etenduse “Brysselin kaali” teksti pähe. Ka see on minu jaoks esimene kord õppida nii mahukas asi võõrkeeles selgeks. Tänu sellele on mul pea mõtetest suhteliselt tühi. Nii, et hetkel rohkem siia ei kirjuta – olgu see siis selline blogi avatervitus.

 

juuksuri juures from Jan Uuspõld on Vimeo.

 

Read More